Malý Pán si žije spokojeně ve svém malém světě a když má dost nudlí, nikam se zvlášť nežene. Jenže má sen a sny bývají, jak víme, jen samé problémy – nenechají člověka (ani malého ) na pokoji. Malý Pán po probuzení překvapeně zjišťuje, že mu něco schází. A tak nerad opouští svůj útulný domov a vydává se na cestu, aby tomu přišel na kloub. Kdo ví, co na konci své velké cesty najde?

Film vychází z úspěšné dětské knihy “Velká cesta Malého pána” od Lenky Uhlířové a Jiřího Stacha, nakladatelství Meander 2008, scénář Lumír Tuček.
velk† cesta ob†lka

Zpracování využívá klasické loutkové podání, které je zasazeno do reálného prostředí lesa. Tento typ realizace nabízí prostor pro vytvoření takového světa, který napomáhá rozvíjet dětskou fantazii, a zároveň přináší určité klasické prvky umění, které je v dnešní době vytlačováno animací. Naivitě prostředků odpovídá i zachování odkrytého vodění loutek. Loutky jsou tedy přiznání loutkami, les je lesem, voda vodou a oheň ohněm.

 

Na tvorbě projektu se podílí divadelní loutková skupina Buchty a loutky, která spolupracovala i na projektu Kuky se vrací. Režie se chopil zkušený Radek Beran.

“Velká síla loutek a předmětů je nedoceněná. Proto jsem začal pátrat po vhodném námětu na trochu jiný loutkový film. Jednodušší příběh, groteskní situace, dospělý nezkomolený humor. Nemám rád podceňování dětí. Velká cesta Malého Pána mě hned zaujala. Nejen domky z mechu, postavy z borovicové kůry, ale i svítící objekty a téměř mimozemské bytosti. To je svět tichého, tajemného, ale přátelského lesa.

Radek Beran, režisér